Rozważając skorzystanie z pomocy psychoterapeutycznej online, zastanawiamy się, jak ona wygląda, jakie może przynieść nam korzyści i czy jest tak samo skuteczna jak sesje psychoterapeutyczne w gabinecie psychologa.
Ogólnie rzecz biorąc psychoterapia online, nie różni się ona od standardowej psychoterapii w świadczonej w gabinecie psychoterapeuty.
Cel psychoterapii i przebieg zawsze są takie same, a inna jest jedynie forma spotkań, są to spotkania online z użyciem jednego z komunikatorów internetowych. Inna forma spotkań z psychologiem czyli spotkanie online nie oznacza, że psychoterapia online jest mniej skuteczna lub gorsza.
Psychoterapia online – ogólne zasady
Psychoterapia online zawsze jest dostosowywana indywidualnie do pacjenta i jego potrzeb i dlatego jest tak samo skuteczna jak inne formy psychoterapii. Psychoterapeuta zawsze zwraca uwagę na indywidualne potrzeby i odpowiedni do potrzeb dostosowuje tryb leczenia.
Podobnie jak w trakcie standardowej psychoterapii tak i w trakcie pierwszego spotkania online psychoterapeuta przeprowadza dłuższą rozmowę, prosi o wypełnienie pewnych ankiet, stawia wstępną diagnozę i przedstawi tematy do przepracowania z pacjentem.
Diagnoza postawiona w trakcie pierwszego spotkania online pokaże, gdzie tkwi twój problem i na jakie etapy leczenie będzie podzielone.
Psychoterapia online podobnie jak terapia w gabinecie psychoterapeuty może być sesją jednorazową lub cyklem sesji. Standardowe spotkanie z terapeutą online trwa pięćdziesiąt do sześćdziesięciu minut i odbywa się przeważnie raz w tygodniu, ale zawsze to pacjent decyduje o tym, jak często potrzebuje kontaktu z psychoterapeutą.
Należy pamiętać, że duża częstotliwość kontaktów z psychoterapeutą nie daje gwarancji na szybszy postęp, ale daje większe szanse na szybsze przezwyciężenie swoich problemów.
W psychoterapii online najważniejsza jest prawidłowo postawiona diagnoza i systematyczność spotkań oraz współpraca pacjenta z terapeutą.
Decydując się na psychoterapię online należy pamiętać, że w przypadku terapii online nie ma konieczności spotkania się z psychoterapeutą “na żywo”, co dla wielu osób jest bardzo ważnym elementem terapii, ponieważ daje im większe poczucie bezpieczeństwa i anonimowości.
Wybierając odpowiedniego dla siebie psychoterapeutę, należy zwrócić uwagę na jego kompetencje i doświadczenie oraz na opinie o nim od innych pacjentów.
Jeśli uważasz, że potrzebujesz wizyty u psychoterapeuty, ale z jakichś względów nie jesteś na nią gotowy, to psychoterapia online lub psycholog online będzie dla ciebie świetnym rozwiązaniem.