Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Artykuł SponsorowanyBudownictwoPrzemysł

Jakie zadania spełniają pasy PCV w kurtynach paskowych?

Kurtyny paskowe to przegrody chroniące przed przeciągami i opadami atmosferycznymi zacinającymi do wnętrza obiektu. To także izolacja termiczna chroniąca przed wychłodzeniem hali podczas gdy trwa przeładunek towarów i tradycyjna brama segmentowa jest otwarta. No właśnie brama jest otwarta bo inaczej wózki widłowe nie przejadą a kurtyna? Konstrukcja kurtyny jest banalna. Składają się na nią pasy PCV a także wieszaki grzebieniowe i płytki mocujące pasy. Zawieszona na wieszakach foliowe pasy PCV swobodnie zwisają tworząc jednolitą przegrodę, jednak pod naporem przechodzącej osoby lub przejeżdżającego wózka z ładunkiem pasy rozsuwają się umożliwiając przejazd. Następnie samoczynnie wracają na swoje miejsce i dalej osłaniają wnętrz obiektu przed czynnikami zewnętrznymi.

Czy pasy PCV są dobrym izolatorem termicznym?

Głównym zadaniem kurtyn jest ochrona przez wymianą ciepłych i zimnych mas powietrza. Foliowe pasy PCV wykorzystywane w przegrodach pasowych cechuje niski współczynnik przewodzenia ciepła, który wynosi λ = 0,16 W/mK. W praktyce oznacza to, że kurtyny paskowe wykonane z pasów folii PVC są bardzo dobrym izolatorem termicznym. Nie bez znaczenia jest także grubość i szerokość pasów. Izolacja termiczna jest skuteczniejsza im szersze i grubsze pasy mocujemy w kurtynie PCV. Dodatkowo proporcjonalnie do rozmiaru pasów zwiększa się wytrzymałość mechaniczna a także odporność kurtyny na rozchylanie pasów przed wiatr. Izolację termiczną można jeszcze poprawić zwiększając wzajemne zachodzenie pasów na siebie.

Jakie są rodzaje pasów PCV?

Podstawowa wersja pasów PCV

Podstawowym rodzajem folii paskowej jest pas standard o przezroczystości porównywalnej z szybami okiennymi ze szkła i lekko niebieskim zabarwieniu. Są to pasy PCV najczęściej wykorzystywane w bramach magazynowych, do podziału przestrzeni produkcyjnej w dużych halach. Dobrze spisują się także jako wygrodzenia magazynowe i ekrany akustyczne.

Pasy PCV specjalistyczne

Folia PCV, z której produkuje się pasy PCV może posiadać różne właściwości fizyko-chemiczne. Dzięki temu możliwe jest projektowanie i produkcja pasów o specjalnych właściwościach. Pasy Polar dedykowane są do pracy w ekstremalnie niskich temperaturach sięgających nawet do -60°C. Zachowują swoją elastyczność dzięki specjalnym plastyfikatorom użytym do ich produkcji. Wstęgi antyinsektowe mają w swoim składzie olejki eteryczne odstraszające insekty. Do pasów specjalistycznych bez wątpienia można zaliczyć także, które rozpraszają ładunki elektryczne gromadzące się na ich powierzchni. Kurtyny paskowe z wypełnieniem antystatycznym wykorzystuje się w przemyśle petrochemicznym, w laboratoriach a także serwerowniach.

Folia spawalnicza

Trudnopalne pasy PCV wykorzystywane do budowy osłon spawalniczych, które pochłaniają promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe. Od grubości 2 mm zatrzymują także rozżarzone odpryski spawalnicze i snopy iskier powstające podczas mechanicznej obróbki metalu. Dodatkowym atutem spawalniczych pasów folii PCV jest fakt, że nie płoną. Pod bezpośrednim wpływem płomienia topią się, intensywnie dymią lecz nie kapią płonącymi kroplami, dzięki czemu ograniczają szybkie rozprzestrzenianie się pożarów.

Pasy z kolorowej folii PCV

Kolejnym rodzajem pasów PCV są folie kolorowe. Występują one w dwóch wersjach. Pierwszej przezroczystej, pozwalającej na swobodne obserwowanie otoczenia przez powierzchnię folii. Dostępne kolory to biały, żółty niebieski, zielony oraz czerwony. Drugą wersją są pasy nieprzejrzyste. Wykorzystywane zazwyczaj do oddzielania przestrzeni dla klienta od zaplecza czy strefy produkcyjnej. Często pełnią funkcję dekoracyjną, która oczywiście idzie w parze z izolacją termiczną, akustyczną a także ochroną przed przeciągami. Dostępne kolory pasów PCV foliowych nieprzezroczystych to jasnoszary, ciemnoszary, czarny, biały, żółty, pomarańczowy, niebieski a także czerwony.

Czy warto zainwestować w kurtynę z pasów PCV?

Podsumowując wszystkie zalety pasów PCV możemy stwierdzić, że inwestycja w kurtynę z pasów PCV jest opłacalna. Prawidłowo powieszone wstęgi foliowe w świetle bramy przeładunkowej w skali roku dają oszczędności energii cieplnej sięgające do 45%. Dodatkowo różnorodność kolorów, a także właściwości fizycznych i chemicznych pozwalają na szerokie zastosowanie kurtyn paskowych, które można wykorzystać niemalże w każdej branży – spożywczej, zbrojeniowej, metalurgicznej, farmaceutycznej, usługowej i handlowej a także wielu innych.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz