Turystyka i wypoczynek

Jak wybrać wędkę na ryby?

Okres wiosenny i letni to idealny czas na relaks na rybach. Wędkarstwo dla wielu jest nie tylko sportem, ale i sposobem na odpoczynek, relaks i kontakt z naturą. Sport ten wyzwala niesamowite emocje, daje ogromną satysfakcję i pozwala na nawiązanie relacji z innymi pasjonatami, na przykład podczas zawodów. Aby jednak móc się naprawdę zaangażować w wędkarstwo, a także poprawiać swoje wyniki, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Podstawą ekwipunku jest, rzecz jasna, wędka. Jaką jednak wybrać?

Wielość możliwości i rodzajów wędek może przytłoczyć początkującego wędkarza. Warto zatem rozpocząć od zastanawiania się nad odpowiedzią na kilka podstawowych pytań: jakie ryby będą łowione oraz jaką metodą? W zależności od przeznaczenia wędki dzielą się bowiem na różniące się parametrami rodzaje.

Jakie rodzaje wędek można znaleźć na rynku?

Według typów wędkowania wyróżnia się kilka rodzajów wędek:

  • Spinningowe – lekkie, mające od 1,5 do 3 metrów długości. Służą do połowu, który wymaga dużej ilości rzutów.
  • Karpiowe – dzielą się na gruntowe, spławikowe i specjalistyczne. Cechuje je duża wytrzymałość.
  • Sumowe – Cechują się niezwykłą odpornością na przeciążenia, dzielą się na służące do połowu z łódki i z brzegu.
  • Morskie – służą do połowu ryb w morzu, dlatego są mocne i wytrzymałe.
  • Spławikowe – dzielą się na wędki teleskopowe, baty, bolonki, tyczki. Są lekkie i powinny być dobrze zbalansowane.
  • Feeder – służą do połowu ryb w wodach stojących i rzekach.
  • Castingowe – za ich pomocą łowi się ryby drapieżne.

Pojawiają się także wędki baty, bolonki, pickery, matchowe, muchowe, podlodowe – każdy model ma swoje konkretne przeznaczenie i nieco różni się budową od innych, dlatego tak ważne jest sprecyzowanie już na samym początku konkretnego celu, sposobu i miejsca połowu.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie wymarzonego modelu?

Wędki powyższych rodzajów różnią się także w obrębie konkretnego typu parametrami. Bardzo ważnymi są długość oraz waga. Warto także przyjrzeć się krzywej ugięcia oraz ciężarowi wyrzutu wybranego modelu. Ponadto, dla wszystkich, potrzebujących komfortowego transportu bardzo istotny będzie także sposób składania kija. Wędki jednoczęściowe są najbardziej trudne w transporcie, nie są bowiem składane. Wędki teleskopowe są wysuwane, a segmentowe składają się z części, które należy złożyć.

Gdzie kupić wędkę na ryby?

W Polsce funkcjonuje wiele sklepów, oferujących sprzęt dla wędkarzy. Różnią się one zakresem cen, rozmiarem asortymentu i jakością produktów. Każdy rodzaj wędek w atrakcyjnej cenie znaleźć można na przykład w ofercie sklepu BigRiver.pl. Jest to sklep wędkarski, w którym znaleźć można wszystkie niezbędne elementy wyposażenia wędkarza, będące najwyższej jakości i najlepszych marek. Warto zapoznać się z całością oferty i skorzystać z okazyjnych cen!

 

Dodaj komentarz