Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Artykuł SponsorowanyInne

Ładowanie akumulatora przed dłuższym okresem przechowywania

Istnieją różne sytuacje, w których akumulator samochodowy, motocyklowy czy też zamontowany w innym pojeździe nie będzie użytkowany przez dłuższy czas. Czasami powodem takiej decyzji jest koniec sezonu motocyklowego czy też dłuższy okres nieużytkowania danego pojazdu, ze względu na fakt posiadania innego.

Szczególnie istotną sprawą jest przechowywanie akumulatora w okresie zimowym. Sprzęt musi być dobrze przygotowany do takiego procesu, aby uniknąć jego rozładowania i innych problemów powodowanych przez niskie temperatury. Największym problemem dla akumulatorów jest niska gęstość elektrolitu spowodowana jego eksploatacją w ramach normalnego użytkowania. To w połączeniu z niskimi temperaturami prowadzi do rozładowania baterii, a nawet jej uszkodzenia podczas zimowego przechowywania. Można temu jednak skutecznie przeciwdziałać.

Akumulator przed dłuższym okresem nieużytkowania – podstawowe czynności

W przypadku planowanego dłuższego okresu bez użytkowania pojazdu, jego akumulator należy przede wszystkim odłączyć od instalacji elektrycznej. Pozostawienie baterii w pojeździe w okresie zimowym prowadzi bowiem do szybszego rozładowania w wyniku działania różnych urządzeń, takich jak na przykład zegar. Odłączając akumulator, można więc uniknąć jego uszkodzenia w wyniku rozładowania.

Po odłączeniu i wymontowaniu akumulatora, powinien on zostać naładowany. Dodatkowo akumulatory muszą być kontrolowane pod względem stopnia ich naładowania przez cały okres ich przechowywania. Jeśli nic nie jest podłączone do akumulatora to pomiar powinien wskazywać wartość 12,6 V (akumulatory 12 V) oraz 6,3 V (akumulatory 6 V). Jeśli wartości te są mniejsze to akumulator trzeba podłączyć do ładowarki lub prostownika. Bardzo niskie napięcie nawet po naładowaniu świadczy z kolei o tym, że akumulator jest już zużyty i trzeba go wymienić na nowy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Ważną kwestią jest przechowywanie akumulatora samochodowego w odpowiednim miejscu w dodatniej temperaturze. Kluczowa jest też odpowiednia czystość miejsca przechowywania bez wilgoci i innych zabrudzeń, które mogą przyspieszać proces samorozładowania urządzenia poprzez niewielkie przepływy prądu. Rozsądne jest więc przeczyszczenie od czasu do czasu akumulatora przy pomocy suchej szmatki.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz