Dom & Ogród

Pielęgnacja ogrodów jako wyjątkowy typ usługi

Hasło „pielęgnacja ogrodów” jest dość często spotykane w ogłoszeniach i w reklamach firm z branży ogrodniczej, nierzadko w towarzystwie nazwy jakiegoś miasta, w ramach potrzeb związanych z pozycjonowaniem, na przykład „pielęgnacja ogrodów Szczecin”. Rzadko mamy czas by pozwolić sobie w takim wypadku na refleksję, inaczej naszą uwagę na pewno przykułby termin „pielęgnacja”. Gdyby chodziło o zwykle uporządkowanie przestrzeni przydomowej, czy firmowego ogródka, reklamy dotyczyłyby utrzymania ogrodów, albo sprzątania, tudzież sezonowej opieki. Pielęgnacja ogrodów to jednak poważniejsza kwestia, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Dlaczego w ogrodzie czujemy się tak dobrze?

Termin „pielęgnacja” kojarzy się przede wszystkim z ochroną zdrowia, czyli pielęgnacja ogrodów w potocznym rozumieniu dotyczyłaby kondycji danego zakątka. Sytuacja jednak ulegnie zmianie, gdy weźmiemy pod uwagę, że kondycja ogrodu zależy od perspektywy jego właścicieli. Przykładem mogą być posesje w Szczecinie. Niektóre posiadają stylowe i bujne ogrody pełne fantazji, ich właściciele jednak wydają się być nie do końca z nich zadowoleni. Inne ogrody zaś potrafią wyglądać na zaniedbane, ale pozostawać pełnymi uroku, zaś w oczach właścicieli być najpiękniejszymi miejscami na świecie. Jest tak ponieważ kontakt z zielenią i naturą ma znaczenie zdrowotne (w tym psychologiczne). Z tego wynika, że pielęgnacja ogrodu to nie prace ziemne i nasadzeniowe, ale relacja między ogrodem a jego użytkownikami.

Jak uzyskać niepowtarzalną atmosferę – usługi ogrodnicze Szczecin

Według badań przeprowadzonych wśród osób, które hobbystycznie zajmują się ogrodnictwem, są one statystycznie bardziej zadowolone z życia od osób, które z pracami ogrodniczymi nie mają styczności. Zaobserwowano także, że nawet krótki kontakt ze środowiskiem naturalnym poprawia zdolność do koncentracji i zwiększa możliwości uzyskania dobrego samopoczucia oraz wrażeń satysfakcji i szczęścia. Właściwości te są podstawą zastosowania prac ogrodniczych (udziału w pracach) jako terapii. W ten sposób można zobaczyć, że pielęgnacja ogrodów nie dotyczy spraw wizerunkowych danej posesji, ale troski o samopoczucie jego właścicieli i użytkowników.

Anatomia pielęgnacji ogrodów

Flora bateryjna stanowiąca żywy inwentarz każdego ludzkiego organizmu żywo reaguje na kontakt z naturą wpływając na wydzielanie serotoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za uczucie satysfakcji i zadowolenia. Po to też zakłada się ogrody – dla lepszego samopoczucia. Szukając więc reklamy o treści „pielęgnacja ogrodów Szczecin”, szukamy poprawy nastroju niezależnej od trendów i pory roku. Ale to rozumieją tylko profesjonalne firmy świadczące usługi ogrodnicze, zatrudniające pasjonatów biegłych w sztuce ogrodnictwa.

Pielęgnacja ogrodów opiera się na umiejętnym doborze roślin i ich odmian do wizji ogrodu marzeń właścicieli danego terenu. Dopiero potem myśli się o dopasowaniu źródeł dobrego nastroju jakimi są klomby, rabatki, grupy drzew, lub zakrzewienia do warunków terenowych i klimatycznych. Dodatkowym wyzwaniem jest połączenie architektury ogrodowej (rodzaj i kolor altanki, fason ogrodowego tarasu) z zielenią w taki sposób by całość tchnęła harmonią, w której jak wiemy, najłatwiej odnaleźć spokój.

Dodaj komentarz