Dom & Ogród

Czy fototapetę można położyć w kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym każdego dnia spędzamy sporo czasu. Wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków może być bardziej przyjemne, jeśli wnętrze jest ładne i przyjemne. Coraz częściej w domowych kuchniach goszczą więc tapety ścienne z apetycznymi motywami związanymi z jedzeniem. Czy tapeta jest dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem w kuchni? Jaką wybrać, żeby zbyt szybko nie znudziła się domownikom?

Czy każda tapeta na ścianę może być położona w kuchni?

Decydując się na zakup tapety, należy sprawdzić, jakie są zalecenia producenta. Większość nowoczesnych tapet nadaje się do tego, aby układać je w pomieszczeniach takich, jak kuchnia, a nawet łazienka. Może się jednak zdarzyć, że fototapeta jest kiepskiej jakości i producent nie zaleca jej do takich pomieszczeń, w których panuje wilgoć. Kluczowe jest również to, w jakim miejscu tapeta ścienna będzie przyklejana. Jeśli planujemy ją położyć nad kuchenką i zlewem, musimy mieć pewność, że jest odporna i nie przyjmuje wilgoci, ani tłuszczu. Do trudnych pomieszczeń poleca się tapety na ściany wysokiej jakości, które wykonane są ze specjalnych materiałów. Wybraną tapetę można również zabezpieczyć przy pomocy szyby szklanej. Bardzo ułatwia to późniejsze utrzymanie czystości.

Jakie tapety ścienne poleca się do kuchni?

Producenci starają się sprostać wymaganiom wszystkich swoich klientów. Dlatego zwykle oferują bogaty wybór tapet kuchennych, wśród których dominują fototapety z motywem jedzenia. Są to wysokiej jakości fotografie przypraw, ziaren kawy, czy słonecznika, ale też całych dań. Bardzo popularne są tapety na ściany przedstawiające pieczołowicie przygotowane sushi, które przecież zawsze wygląda dobrze. W zależności od tego, w jakiej kolorystyce urządzone jest całe pomieszczenie i jaki jest jego charakter, można więc dopasować optymalną tapetę z motywem jedzenia.

Oczywiście tapeta na ścianę kuchenną wcale nie musi być związana z jedzeniem. Wiele osób decyduje się na krajobrazy, rośliny lub zwierzęta. Niezwykłą popularnością cieszą się obecnie tapety trójwymiarowe, które najlepiej wprowadzać do kuchni bardzo nowoczesnych. Dzięki takiej tapecie można nawet zwiększyć optycznie kuchnię i sprawić, że zyska głębię.

Tapeta na ścianę jako sposób na tanią zmianę kuchni

Coraz częściej fototapety służą przede wszystkim temu, aby w niedrogi i szybki sposób zmienić całe wnętrze. Jeśli nie stać nas na wymianę mebli kuchennych i duży remont, wystarczy na jednej ścianie położyć ładną tapetę, a ta sprawi, że kuchnia całkowicie się zmieni. W zależności od potrzeb, można postawić na duży, kolorowy motyw lub delikatny, jasny wzór, który doda kuchni elegancji. Fragment ściennej tapety to też dobry sposób na oddzielenie otwartej kuchni od salonu. Dziś deweloperzy stawiają raczej na aneksy kuchenne i te pojawiają się w większości nowych mieszkań. W takiej sytuacji najlepiej wybierać tapety ścienne, które nie będą jednoznacznie nawiązywały jedynie do samej kuchni. Sprawdzają się te o uniwersalnym charakterze. Dobrej jakości tapeta bez trudu przetrwa kilka lat. Ważne jest jedynie, aby odpowiednio położyć ją na ścianie.

Dodaj komentarz