Biznes & Finanse

Raty stałe czy malejące – co lepsze?

Decydując się na wzięcie kredytu, ma się przeważnie dwie opcje. Można zdecydować się na podzielenie całości kredytu na raty stałe, a można także spłacać kredyt w ratach malejących. Raty stałe czy malejące – takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują pożyczkę. Co wybrać? Obie opcje różnią się między sobą dość znacznie.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że raty stałe o wiele mniej obciążają zdolność kredytową, a to oznacza, że decydując się na taki harmonogram spłat, będzie można uzyskać wyższa zdolność kredytową. W przypadku rat malejących zdolność ta będzie adekwatnie mniejsza ze względu na to, że na początku spłacania kredytu raty są o wiele wyższe.

Jakie raty wybrać?

  • Raty malejące najbardziej opłacają się osobom, które planują spłacić kredyt przed czasem. Spłacą oni wtedy w pierwszych latach kredytu o wiele większą część zobowiązań, przez co późniejsza spłata całości będzie o wiele łatwiejsza. Można dzięki takiemu harmonogramowi zaoszczędzić także na odsetkach od pożyczonego kapitału. Trzeba pamiętać, że nie każdemu bank udzieli pożyczki w takiej formie w określonej wysokości.
  • Raty stałe natomiast to opcja dobra dla tych, którzy nie wiedzą kiedy spłacą kredyt, a chcą mieć w pewnym sensie równe szanse, rozłożone na lata. Równe laty pozwalają lepiej panować nad budżetem i radzić sobie z codziennymi wydatkami.

Ostateczny wybór zależy od trybu życia, pracy oraz osobistych preferencji. Najważniejsze to podjąć taką decyzję, która nie będzie ciążyć na domowym budżecie i przede wszystkim, nie będzie powodować niepotrzebnych nerwów.

Dodaj komentarz