Biznes & Finanse

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?

 

Wraz z rozwojem firmy przedsiębiorcy często zastanawiają się nad wyborem biura rachunkowego, zamiast rozwijania własnego działu księgowości. Jednakże, sam dylemat co do wyboru jest najczęściej dopiero początkiem pytań, ponieważ o ile podjęcie decyzji w tej kwestii nie jest zbyt trudne, to znalezienie odpowiedniej i wiarygodnej oferty może sprawiać niemałe problemy.

Jak w takim razie wybrać tą firmę, która będzie najlepiej odzwierciedlać nasze wartości i spełni wszystkie wymagania? Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Bezpieczeństwo i ochrona danych

Brak ochrony danych może nieść za sobą szereg przykrych konsekwencji, dlatego bardzo istotne jest, żeby wybrać biuro rachunkowe, dla którego  ta sprawa będzie równie ważna. Korzystając z usług takiej firmy kontrolę nad ochroną danych w pewnym stopniu przekazuje się podmiotom zewnętrznym. Oznacza to, że dane będą podlegały pod inne systemy i będą chronione przez inne procedury zabezpieczające. W celu weryfikacji i upewnienia się w kwestiach bezpieczeństwa warto skorzystać z pomocy zewnętrznych firm doradczych, lub zadać reprezentantom potencjalnego biura rachunkowego kilka pytań, takich jak:

  • Czy firma posiada wewnętrzną politykę bezpieczeństwa?
  • Jakie stosuje zabezpieczenia serwerów?
  • Jak zapobiega utracie danych?
  • Jak zapobiega wyciekowi danych?

Dokumenty potwierdzające kwalifikacje

W świetle prawa biuro rachunkowe może prowadzić każdy, dlatego tym bardziej warto zorientować się, czy potencjalnie wybrana firma posiada takie dokumenty jak certyfikaty, zezwolenia oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Oczywiście, w dzisiejszym świecie “papier” często nie jest konieczny do prowadzenia szerokiej gamy działalności i osoba bez odpowiedniej dokumentacji czy tytułów może mieć równie wysoką wiedzę, ale w takiej kwestii raczej nie warto ryzykować: lepiej jest postawić na sprawdzonych profesjonalistów, którzy mają wiele możliwości, żeby udowodnić swoją wysoką wiedzę.

Opłaty

Cena, rzecz jasna, jest niesamowicie istotnym elementem w wyborze biura rachunkowego. Istotą tej decyzji nie jest jednak wybranie najtańszej oferty i zaciskanie kciuków, że wszystko będzie dobrze, lecz znalezienie takiej firmy, która będzie jednocześnie spełniała wymagania cenowe i jakościowe. Każde obniżenie opłat wiąże się najczęściej niższą jakością pracy ludzkiej: mniejsza kadra, mniej kompetentni pracownicy, lub księgowi, którzy toną w dokumentach bez możliwości sprawnej pracy. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybranie się do biura samemu i samodzielna ocena etyki pracy: sposobu archiwizowania dokumentów, czy zakresu oferowanych usług.

Opinie klientów

W dobie Internetu nie musimy polegać już na być może niewystarczającą wiedzą naszych znajomych i możemy znaleźć odpowiedź na pytanie w kilka sekund. Każde biuro rachunkowe, którego oferta brzmi dobrze w teorii, warto jest sprawdzić wpisując ich nazwę w wyszukiwarkę internetową. Oczywiście, opinie często mogą być sprzeczne lub nacechowane emocjonalnie, jednak zdecydowana większość ocen w jedną stronę może rzucić obraz na to, jak działa firma i jaką ma pozycję na rynku. Ponadto, każdy klient ma inne wymagania, niekoniecznie zbliżone do własnych, więc najlepiej jest postrzegać oceny internautów jako wskazówkę.

Podsumowanie

Ciężko jest znaleźć biuro rachunkowe, które będzie odpowiadało naszym potrzebom i spełniało wszystkie oczekiwania. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto sprecyzować swoje wymagania, porównywać oferty i być cierpliwym. Świadomy i pewny wybór firmy to gwarancja świetnej współpracy na długie lata.

Dodaj komentarz